U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0268                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 23, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                             S L A L O M     M E N                              
                                OFFICIAL RESULTS                                

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Burnett, Carma       (USA)   COURSE          HEMINGWAY/GREYHAWK
REFEREE          Tucker, Pamela       (USA)   START                          0 M
CHIEF OF RACE    Berman, Riley        (USA)   FINISH                         0 M
                                              VERTICAL DROP                  0 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             12743/2/18


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Wagner, Trevor       (USA)       Morgan, Brian        (USA)
FORERUNNERS  -A- Dean, Shaw           (USA)   -A- Dean, Shaw           (USA)
             -B- Kogelmann, Will      (USA)   -B- Kogelmann, Will      (USA)
             -C- Stern-Pre, Sacha     (USA)   -C- Stern-Pre, Sacha     (USA)
             -D- Meucci, Max          (USA)   -D- Meucci, Max          (USA)
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   56/(54)                          51/(50)
START TIME       10:00                            12:30
WEATHER: SUNNY                SNOW: GROOMED               TEMP. S:  0 C F:  3 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY   87.11    -----------------------
                                                                          F=730
 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

  1  12 X6369706 Hoffman, Harry            RM/04   44.07   40.44 1:24.51    0.00
  2  15 I6265666 Snyder, Charlie        SVSEF/02   44.94   40.12 1:25.06    4.75
  3   6 I6543466 Galloway, Nils         SVSEF/04   44.76   40.50 1:25.26    6.48
  4  24 I6479620 Hanna, Colin           SVSEF/04   44.44   40.85 1:25.29    6.74
  5  25 I6288355 Hathorne, Wade          PCSS/02   46.43   41.01 1:27.44   25.31
  6  17 I6428125 Polster, Tay            PCSS/03   46.14   41.37 1:27.51   25.91
  7  19 I6397190 Sammis, Carter         SVSEF/04   46.40   42.28 1:28.68   36.02
  8  20 I6330982 Friberg, Brendan        PCSS/04   46.58   42.49 1:29.07   39.39
  9  22 I6330260 Hanrahan, Ian             RM/04   46.90   42.80 1:29.70   44.83
 10   2 I6355218 Harlow, Zachary         PCSS/02   47.26   42.52 1:29.78   45.52
 11  35 P6726052 Wells, Peyton            MHA/05   47.33   42.59 1:29.92   46.73
 12  27 I6367112 Brennwald, Stefan       PCSS/04   46.06   43.88 1:29.94   46.90
 13  44 I6553038 Jarvie, Max               SD/05   47.31   42.67 1:29.98   47.25
 14  28 I6426779 Hunt, Espen             PCSS/04   47.78   42.81 1:30.59   52.52
 15  45 I6362027 Stone, Connor             SB/05   46.79   44.18 1:30.97   55.80


23-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0268     SM8 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0268                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 23, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 16  30 I6442879 Prichard, Campbell      JHSC/05   48.56   42.62 1:31.18   57.62
 17  48 I6444650 Abuhaidar, Jack           RM/04   48.65   42.82 1:31.47   60.12
 18  62 X6828264 Howell, Zachary         PSRA/04   49.40   43.52 1:32.92   72.65
 19  46 I6620780 Holdaway, Max             SD/04   48.96   44.95 1:33.91   81.20
 20  31 I6369301 Wiley, Cooper          BBSEF/02   50.36   43.86 1:34.22   83.88
 21  41 I6466633 Potter, Cole            PCSS/04   50.83   43.84 1:34.67   87.76
 22  52 I6530100 McGee, Nico             JHSC/05   50.91   44.49 1:35.40   94.07
 23   8 I6463495 Gowe, Nathan           SVSEF/03   53.88   41.56 1:35.44   94.41
 24  42 P6811504 Kitt, Aksel              MHA/05   50.15   45.52 1:35.67   96.40
 25  57 I6573676 Siegal, Matt              RM/05   50.99   44.85 1:35.84   97.87
 26  55 I6502503 Cullen, Robert         SVSEF/04   51.57   44.69 1:36.26  101.50
 27  54 I6441975 Brown, Oscar              SB/05   50.86   45.46 1:36.32  102.02
 28  38 I6493402 Clausen, Sam            JHSC/04   52.03   45.56 1:37.59  112.99
 29  93 I6415513 Hattrup, Axel          SVSEF/03   53.86   44.01 1:37.87  115.40
 30  47 I6515818 Dobrovinsky, Alex       PCSS/03   51.29   46.91 1:38.20  118.25
 31  65 I6408529 Keefe, Jesse           SVSEF/04   51.71   48.26 1:39.97  133.54
 32  36 I6448362 Rixon, Taylor          SVSEF/04   54.43   46.14 1:40.57  138.73
 33  66 I6453818 Campbell, Colin         PCSS/05   53.52   48.32 1:41.84  149.70
 34  68 I6664734 D'Amours, Travis        JHSC/05   53.61   48.90 1:42.51  155.48
 35  60 P6757540 Andersen, Grant          MHA/04   54.36   48.54 1:42.90  158.85
 36  73 I6533577 Walsh, Brian William    PCSS/05   55.51   47.43 1:42.94  159.20
 37  59 I6528130 Owens, Eddie            JHSC/04   55.95   48.11 1:44.06  168.87
 38  63 I6481992 Marzka, Bodi            PCSS/04   54.68   49.88 1:44.56  173.19
 39  72 I6552471 Winans, Cayan           PCSS/05   55.90   49.02 1:44.92  176.30
 40  75 I6880712 Hairston, Tanner       BBSEF/03   55.52   49.45 1:44.97  176.73
 41  58 A6685036 Deschamps, Ryder         ASC/05   54.61   50.37 1:44.98  176.82
 42  71 I6550786 Moon, Easton              SB/04   55.42   50.56 1:45.98  185.46
 43  69 X6970784 Grunsell, Declan        PSRA/05   57.85   48.77 1:46.62  190.99
 44  81 I6511017 Tobler-Wrathall, Gilber   SB/05   57.95   50.34 1:48.29  205.41
 45  70 I6443532 Martin, Leo               SB/05   57.27   51.12 1:48.39  206.28
 46  84 I6679338 Brant, Jacob           BBSEF/05   57.30   51.49 1:48.79  209.73
 47  77 I6553723 Sibley, Nicolas         PCSS/05   56.63   52.38 1:49.01  211.63
 48  90 I6678337 Sasser, Tyler          BBSEF/05 1:00.68   54.91 1:55.59  268.47
 49  64 I6571351 Penze, Dylan            PCSS/05 1:09.37   49.14 1:58.51  293.69
 50  92 I6958325 Hairston, Colton       BBSEF/05 1:03.76   56.13 1:59.89  305.61
 51  89 I6816779 Wright, Henry          SVSEF/05 1:02.79   59.25 2:02.04  324.19
 52  83 I6743958 Sparrer, William          SB/05 1:09.34   53.08 2:02.42  327.47
 53  86 I6582628 Kanowsky, Bryce        SVSEF/05 1:03.21   59.39 2:02.60  329.02
 54  51 P6800184 Ullrich, Soren           MHA/05 1:13.62   56.95 2:10.57  397.87
 55  74 I6360219 Denker, William        BBSEF/05 1:19.73   50.94 2:10.67  398.73
 56  78 I6512653 Mortensen, Ryder          BR/04 1:02.41 1:13.61 2:16.02  444.94
 57  91 I6959793 White, John              SBN/05 1:40.90   55.53 2:36.43  621.25

23-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0268     SM8 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0268                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 23, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN
      4 X6543441 McCourtie, Christian     MHA/04

DID NOT FINISH 1st RUN
     88 I6385085 O'Reilly, Nathan          SB/05
     87 I6637223 Rowe, Andrew              SB/05
     85 I6644410 Tang, Calcy             PCSS/04
     82 I6387879 Nisbet, Tanner            BR/04
     80 I6811313 Wright, James          SVSEF/05
     67 A6783843 Petter, Rye              ASC/05
     53 I6759525 Schlopy, Mason            RM/03
     50 I6362033 Mayhew, Brandon           SB/05
     49 I6444517 Macuga, Daniel          PCSS/05
     43 I6795493 Janssen, Owen           JHSC/05
     40 I6372165 Libre, Fletcher           SB/04
     39 I6338192 Stearns, Frank            RM/04
     34 I6661256 Sanders, Atticus        JHSC/05
     32 I6465959 Brain, Jonathan         PCSS/05
     29 I6456782 Karlen, Bjorn             SB/04
     26 I6480345 Hoopes, Jesse             SD/04
     23 P6566328 Brown, Levi              MHA/04
     21 I6604391 Rogers, Jakob           PCSS/03
     18 I6293353 Weaver, T J             PCSS/03
     16 I6518447 Brockway, Oliver       SVSEF/03
     14 X6377998 Paquette, William      SVSEF/01
     13 I6295771 Barnwell, Gunnar       SVSEF/01
     11 I6260583 Grossman, Buey         SVSEF/02
      7 I6352102 Mallinen, Finn         SVSEF/02
      5 I6436755 Lefevre, Cassell       SVSEF/01
      1 I6420136 Parekh, Lucas          SVSEF/03

DISQUALIFIED 1st RUN
     79 X6932584 Ouvrier, Michael        PSRA/05   Gate   50
     56 I6440694 Kelly, Connor          BBSEF/04   Gate   16
     37 I6468298 Curci, Cole            SVSEF/05   Gate    0
      3 I6402950 Mikell, Townsend          SB/04   Gate    0





23-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0268     SM8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0268                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 23, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN

DID NOT FINISH 2nd RUN
     76 I6749198 Hoagland, Chase           SD/04
     61 I6506644 Normand, Tommy         SVSEF/05
     33 I6317390 Cox, Peyton             PCSS/04
     10 A6604058 Ferucci, Daniel          ASC/05
      9 A6543870 Donley, Finnigan         ASC/05

DISQUALIFIED 2nd RUN

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Burnett, Carma       (USA)



























23-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0268     SM8 / 4
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0268                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 23, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------
                             S L A L O M     M E N                              
                            NAT PENALTY CALCULATION                             

 THE BEST 10 AT FINISH:

  RACE    BIB    CODE   COMPETITOR                      NAT   BEST 5      RACE
 RESULT   NR.           SURNAME+NAME                 POINTS             POINTS

     1     12 X6369706  Hoffman, Harry               108.31   108.31      0.00
     2     15 I6265666  Snyder, Charlie               81.27    81.27      4.75
     3      6 I6543466  Galloway, Nils                99.25    99.25      6.48
     4     24 I6479620  Hanna, Colin                 146.52
     5     25 I6288355  Hathorne, Wade               151.23
     6     17 I6428125  Polster, Tay                 128.05   128.05     25.91
     7     19 I6397190  Sammis, Carter               132.72
     8     20 I6330982  Friberg, Brendan             134.32
     9     22 I6330260  Hanrahan, Ian                139.98
    10      2 I6355218  Harlow, Zachary              117.28   117.28     45.52

 THE BEST 5 AT START:

  DNF1     11 I6260583  Grossman, Buey                67.75
  DNF1     13 I6295771  Barnwell, Gunnar              75.55
     2     15 I6265666  Snyder, Charlie               81.27
  DNF1      5 I6436755  Lefevre, Cassell              95.77
     3      6 I6543466  Galloway, Nils                99.25

TOTALS                                              --------
(B)  NAT POINTS OF BEST 5 AT START                   419.59  --------
(A)  NAT POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10                 534.16   --------
(C)  RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS                            82.66

CALCULATED PENALTY  534.16 + 419.59 -  82.66 : 10  =                     87.109
                      (A)      (B)      (C)

ROUNDED                                                                  87.11

PENALTY APPLIED:                                                         87.11

                                     _______________________
                                     Burnett, Carma       (USA)

23-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0268     SM9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~