U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0265                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 22, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                     G I A N T   S L A L O M     W O M E N                      
                                OFFICIAL RESULTS                                

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Burnett, Carma       (USA)   COURSE          HEMINGWAY/GREYHAWK
REFEREE          Lundgren, Karen      (USA)   START                       2124 M
CHIEF OF RACE    Berman, Riley        (USA)   FINISH                      1837 M
                                              VERTICAL DROP                287 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.            10353/12/11


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Henrie, Tyson        (USA)       Strange, Lyndsay     (USA)
FORERUNNERS  -A- Watkins, Lowie       (USA)   -A- Watkins, Lowie       (USA)
             -B- Kogelmann, Will      (USA)   -B- Kogelmann, Will      (USA)
             -C- Lee, Bodin           (USA)   -C- Lee, Bodin           (USA)
             -D- Collins, Harlan      (USA)   -D- Collins, Harlan      (USA)
             -E- Brown, Griffin       (USA)   -E- Brown, Griffin       (USA)

GATES/DIR CHANGES   32/(29)                          37/(35)
START TIME        9:00                            12:30
WEATHER: SUNNY                SNOW: GROOMED               TEMP. S:  0 C F:  3 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY  105.09    -----------------------
                                                                          F=1010
 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

  1   5 I6312005 Blackburn, Jessica     SVSEF/04   51.34   53.17 1:44.51    0.00
  2  10 I6389817 Lindstrom, Logan       SVSEF/04   50.94   53.86 1:44.80    2.80
  3  11 I6466469 Dehart, Paige          SVSEF/05   51.97   54.90 1:46.87   22.81
  4   7 I6444225 Kelly, Ava              PCSS/04   53.01   54.95 1:47.96   33.34
  5  16 I6442800 Wogoman, Evalyn         JHSC/04   53.06   54.92 1:47.98   33.53
  6   9 I6479394 Aten, Lindsey           PCSS/04   53.08   55.38 1:48.46   38.17
  7  41 X6401012 Davis, Jacqueline       JHSC/04   53.81   54.75 1:48.56   39.14
  8  14 I6389401 Sawyer, Fiona           PCSS/04   52.96   55.88 1:48.84   41.85
  9  15 I6401375 Ferris, Hannah         SVSEF/04   53.42   55.43 1:48.85   41.94
 10  23 X6892249 Dance, Cate             PSRA/05   53.63   55.46 1:49.09   44.26
 11  30 P6820132 Kaimaktchiev, Elena      MHA/05   53.92   55.30 1:49.22   45.52
 12  18 I6513279 Lightner, Maya         SVSEF/05   53.20   56.52 1:49.72   50.35
 13   4 I6309720 Kirk, Anhwei           SVSEF/03   53.70   56.08 1:49.78   50.93
 14  40 I6445675 Neff, Sophie            PCSS/05   53.88   56.72 1:50.60   58.85
 15   2 I6578899 Lohman, Maylia          JHSC/04   53.68   57.04 1:50.72   60.01


22-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLW1420              U0265     GF8 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0265                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 22, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 16  24 I6621392 Jensen, Grace          BBSEF/04   55.20   55.82 1:51.02   62.91
 17  32 I6365292 Probert, Wynter         PCSS/05   54.59   56.56 1:51.15   64.17
 18  20 I6384884 Friedman, Molly           RM/05   54.84   56.43 1:51.27   65.33
 19  12 I6438410 Platt, Hadley           PCSS/04   55.26   56.46 1:51.72   69.68
 20   6 A6603658 Lantz, Georgia           ASC/04   54.49   57.47 1:51.96   72.00
 21  26 I6472781 McLoughlin, Zuri          SB/05   56.12   55.92 1:52.04   72.77
 22  59 X6457881 Davis, Abbey            JHSC/05   55.72   56.95 1:52.67   78.86
 23  36 I6549723 Cantera, Elizabeth        SB/04   55.91   57.64 1:53.55   87.36
 24  35 I6402507 Goldsmith, Greta        PCSS/05   55.60   58.09 1:53.69   88.72
 25  34 I6334509 Louchheim, Arden          RM/05   56.88   57.66 1:54.54   96.93
 26  17 I6516566 Honey, Lili             PCSS/05   55.76   58.93 1:54.69   98.38
 27  49 I6464238 White, Harleigh           SB/05   56.67   58.47 1:55.14  102.73
 28  42 I6433068 Ulmer, Ava              JHSC/04   56.96   58.92 1:55.88  109.88
 29  29 I6786347 Morris, Charlotte         RM/05   56.69   59.27 1:55.96  110.65
 30  54 I6498340 Peters, Emery           PCSS/05   56.84   59.45 1:56.29  113.84
 31  21 A6597661 Gries, Alyssa            ASC/05   56.78 1:00.32 1:57.10  121.67
 32  25 I6386822 Gregory, Sadie            SB/04   57.11 1:00.10 1:57.21  122.73
 33  58 I6578819 Walden, Lillie          PCSS/05   58.52   58.78 1:57.30  123.60
 34  48 I6609182 Walther-Porino, Reece  SVSEF/05   57.59 1:00.05 1:57.64  126.89
 35  38 I6585023 Smith, Taylor          TVSEF/04   58.07 1:00.24 1:58.31  133.37
 36  45 X6722168 Kiely, Madeleine        PSRA/04   56.27 1:02.75 1:59.02  140.23
 37  50 I6415216 Diamond, Whitney         SBN/05   58.96 1:00.27 1:59.23  142.26
 38  52 I6658236 Marchione, Maeva        PCSS/02   58.87 1:00.45 1:59.32  143.13
 39  44 I6478884 Grace, Emily              SB/05   57.82 1:01.62 1:59.44  144.29
 40  47 I6546386 Duke, Hadley           SVSEF/05   58.65 1:00.97 1:59.62  146.03
 41  57 I6433654 Birkner, Sonya            CV/05   59.78 1:01.36 2:01.14  160.71
 42  39 I6448799 Stackpole, Madaline    BBSEF/03   59.52 1:02.24 2:01.76  166.71
 43  46 A6685825 Collins, Avery           ASC/05   59.56 1:03.33 2:02.89  177.63
 44  55 I6330734 Birkner, Anna             CV/02 1:00.45 1:03.01 2:03.46  183.14
 45  60 I6523473 Ferris, Maya            JHSC/04   59.86 1:03.88 2:03.74  185.84
 46  51 X6943755 Jelvis, Sabina         SVSEF/05 1:00.52 1:03.53 2:04.05  188.84
 47  70 I6588883 Harman, Reese             SB/04 1:02.63 1:03.55 2:06.18  209.42
 48  67 I6447904 Laakso, Paige           PCSS/05 1:02.55 1:04.69 2:07.24  219.67
 49  74 I6763156 Weed, Belle               CV/05 1:01.87 1:05.47 2:07.34  220.63
 50  71 I6768388 Mengason, Hayden          RM/05 1:03.21 1:05.43 2:08.64  233.20
 51  64 I6721182 Hijjawi, Layla            RM/04 1:04.68 1:05.30 2:09.98  246.15
 52  72 I6808040 Nokes, Tessa              SD/04 1:02.94 1:07.26 2:10.20  248.27
 53  68 I6510791 Thom, Erin                SB/05 1:04.99 1:07.45 2:12.44  269.92
 54  69 I6562044 Grames, Emma              SD/03 1:04.11 1:08.56 2:12.67  272.14
 55  63 I6614343 Hill, Aydra               SD/05 1:04.89 1:08.31 2:13.20  277.26
 56  66 I6496481 Goodman, Hayden           BR/05 1:05.30 1:08.95 2:14.25  287.41
 57  62 I6656490 White, Skylar          TVSEF/04 1:05.43 1:08.88 2:14.31  287.99

22-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLW1420              U0265     GF8 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0265                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 22, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 58  65 I6498309 Creech, Ellie             SB/04 1:06.72 1:07.97 2:14.69  291.66
 59  53 I6235048 Mullens, Camden        BBSEF/02 1:07.59 1:09.84 2:17.43  318.14
 60  56 I6468750 Futernik, Juliette        SB/04 1:08.83 1:13.82 2:22.65  368.59
 61  73 I6740215 Pagano, Emma             SBN/05 1:09.20 1:13.67 2:22.87  370.72
 62  76 I6484233 Anderson, Ramsey          SD/01 1:12.20 1:17.54 2:29.74  437.11
 63  75 I6968126 Moody, Audrey             SB/05 1:21.19 1:24.05 2:45.24  586.90

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN

DID NOT FINISH 1st RUN
     77 I6861725 Perl, Nicole           BBSEF/05
     61 I6444152 Kruckenberg, Kelsie       SB/04
     37 I6453682 Lawson, Amelia          PCSS/04
     28 I6583408 MacMillan, Avery        JHSC/05
     27 I6536831 Crawford-Taylor, Leisel   SD/04
     22 I6510705 Haggard, Sofie            SB/05
      8 A6466892 Schweiger, Ava           ASC/05
      3 I6372614 Bocock, Elisabeth         RM/05
      1 X6721978 Murphy, Letitia         PSRA/04

DISQUALIFIED 1st RUN

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN

DID NOT FINISH 2nd RUN
     43 I6533899 Travis, Morrison        PCSS/05
     33 I6443916 Viesturs, Anabel       SVSEF/04
     31 I6419037 Thomas, Ella              SD/03
     19 A6654682 Kragt, Abigail           ASC/05
     13 I6497652 Heavrin, Kennedy        PCSS/04

DISQUALIFIED 2nd RUN

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Burnett, Carma       (USA)



22-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLW1420              U0265     GF8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0265                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 22, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------
                     G I A N T   S L A L O M     W O M E N                      
                            NAT PENALTY CALCULATION                             

 THE BEST 10 AT FINISH:

  RACE    BIB    CODE   COMPETITOR                      NAT   BEST 5      RACE
 RESULT   NR.           SURNAME+NAME                 POINTS             POINTS

     1      5 I6312005  Blackburn, Jessica           101.64   101.64      0.00
     2     10 I6389817  Lindstrom, Logan             120.77   120.77      2.80
     3     11 I6466469  Dehart, Paige                118.23   118.23     22.81
     4      7 I6444225  Kelly, Ava                   139.85
     5     16 I6442800  Wogoman, Evalyn              155.98
     6      9 I6479394  Aten, Lindsey                131.96   131.96     38.17
     7     41 X6401012  Davis, Jacqueline            220.09
     8     14 I6389401  Sawyer, Fiona                140.89
     9     15 I6401375  Ferris, Hannah               128.66   128.66     41.94
    10     23 X6892249  Dance, Cate                  183.48

 THE BEST 5 AT START:

    13      4 I6309720  Kirk, Anhwei                  95.20
     1      5 I6312005  Blackburn, Jessica           101.64
     3     11 I6466469  Dehart, Paige                118.23
  DNF1      8 A6466892  Schweiger, Ava               119.54
     2     10 I6389817  Lindstrom, Logan             120.77

TOTALS                                              --------
(B)  NAT POINTS OF BEST 5 AT START                   555.38  --------
(A)  NAT POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10                 601.26   --------
(C)  RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS                           105.72

CALCULATED PENALTY  601.26 + 555.38 - 105.72 : 10  =                    105.092
                      (A)      (B)      (C)

ROUNDED                                                                 105.09

PENALTY APPLIED:                                                        105.09

                                     _______________________
                                     Burnett, Carma       (USA)

22-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLW1420              U0265     GF9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~