U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0266                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 22, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                       G I A N T   S L A L O M     M E N                        
                                OFFICIAL RESULTS                                

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Burnett, Carma       (USA)   COURSE          HEMINGWAY/GREYHAWK
REFEREE          Benda, Jake          (USA)   START                       2124 M
CHIEF OF RACE    Berman, Riley        (USA)   FINISH                      1837 M
                                              VERTICAL DROP                287 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.            10353/12/11


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Tucker, Pamela       (USA)       McDonald, Conor      (USA)
FORERUNNERS  -A- Watkins, Lowie       (USA)   -A- Watkins, Lowie       (USA)
             -B- Kogelmann, Will      (USA)   -B- Kogelmann, Will      (USA)
             -C- Lee, Bodin           (USA)   -C- Lee, Bodin           (USA)
             -D- Collins, Harlan      (USA)   -D- Collins, Harlan      (USA)
             -E-                              -E- Rixon, Scarlet       (USA)

GATES/DIR CHANGES   32/(29)                          37/(35)
START TIME       10:00                            13:30
WEATHER: SUNNY                SNOW: GROOMED               TEMP. S:  0 C F:  3 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY  102.17    -----------------------
                                                                          F=1010
 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

  1   1 X6369706 Hoffman, Harry            RM/04   51.58   52.26 1:43.84    0.00
  2   3 I6428125 Polster, Tay            PCSS/03   51.29   53.21 1:44.50    6.42
  3   9 I6463495 Gowe, Nathan           SVSEF/03   51.67   53.17 1:44.84    9.73
  4  13 I6330982 Friberg, Brendan        PCSS/04   51.41   53.81 1:45.22   13.42
  5  12 I6293353 Weaver, T J             PCSS/03   51.89   54.02 1:45.91   20.13
  6  20 I6444650 Abuhaidar, Jack           RM/04   52.17   53.76 1:45.93   20.33
  7  35 I6362027 Stone, Connor             SB/05   52.45   54.33 1:46.78   28.60
  8   6 I6355218 Harlow, Zachary         PCSS/02   52.72   55.09 1:47.81   38.61
  9  19 I6426779 Hunt, Espen             PCSS/04   53.24   54.73 1:47.97   40.17
 10  23 I6480345 Hoopes, Jesse             SD/04   52.76   55.27 1:48.03   40.75
 11   8 I6604391 Rogers, Jakob           PCSS/03   49.90   58.28 1:48.18   42.21
 12  21 I6620780 Holdaway, Max             SD/04   53.95   55.45 1:49.40   54.08
 13  14 I6402950 Mikell, Townsend          SB/04   53.61   56.10 1:49.71   57.09
 14  29 I6661256 Sanders, Atticus        JHSC/05   53.04   56.68 1:49.72   57.19
 15  22 I6493402 Clausen, Sam            JHSC/04   54.93   55.05 1:49.98   59.72


22-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0266     GM8 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0266                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 22, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 16  27 I6444517 Macuga, Daniel          PCSS/05   54.30   56.06 1:50.36   63.42
 17  51 I6759525 Schlopy, Mason            RM/03   55.32   55.08 1:50.40   63.81
 18  37 I6466633 Potter, Cole            PCSS/04   55.07   56.10 1:51.17   71.30
 19  58 X6828264 Howell, Zachary         PSRA/04   55.00   56.26 1:51.26   72.17
 20  43 I6528130 Owens, Eddie            JHSC/04   54.45   56.92 1:51.37   73.24
 21  33 I6317390 Cox, Peyton             PCSS/04   55.49   56.69 1:52.18   81.12
 22  30 I6456782 Karlen, Bjorn             SB/04   55.34   56.99 1:52.33   82.58
 23  38 I6573676 Siegal, Matt              RM/05   56.22   57.20 1:53.42   93.18
 24  63 I6502503 Cullen, Robert         SVSEF/04   56.20   57.27 1:53.47   93.67
 25  40 I6338192 Stearns, Frank            RM/04   56.12   57.53 1:53.65   95.42
 26  52 I6552471 Winans, Cayan           PCSS/05   56.29   57.69 1:53.98   98.63
 27  31 I6369301 Wiley, Cooper          BBSEF/02   56.15   58.10 1:54.25  101.25
 28  46 I6795493 Janssen, Owen           JHSC/05   56.65   58.15 1:54.80  106.60
 29  50 I6362033 Mayhew, Brandon           SB/05   56.33   58.49 1:54.82  106.80
 30  42 I6530100 McGee, Nico             JHSC/05   56.42   58.55 1:54.97  108.26
 31  56 I6408529 Keefe, Jesse           SVSEF/04   56.73   59.84 1:56.57  123.82
 32  48 P6757540 Andersen, Grant          MHA/04   57.37 1:00.18 1:57.55  133.35
 33  49 I6880712 Hairston, Tanner       BBSEF/03   57.83 1:00.62 1:58.45  142.10
 34  45 I6506644 Normand, Tommy         SVSEF/05   57.91 1:01.05 1:58.96  147.06
 35  64 I6550786 Moon, Easton              SB/04   58.48 1:00.80 1:59.28  150.18
 36  59 I6515818 Dobrovinsky, Alex       PCSS/03 1:00.94   59.56 2:00.50  162.04
 37  76 I6533577 Walsh, Brian William    PCSS/05 1:00.22 1:00.85 2:01.07  167.59
 38  68 I6571351 Penze, Dylan            PCSS/05   59.60 1:02.08 2:01.68  173.52
 39  62 I6743958 Sparrer, William          SB/05 1:00.53 1:02.99 2:03.52  191.42
 40  78 I6585612 Hellewell, Elijah         SD/05 1:01.16 1:02.81 2:03.97  195.79
 41  54 I6664734 D'Amours, Travis        JHSC/05 1:01.38 1:02.76 2:04.14  197.45
 42  84 X6932584 Ouvrier, Michael        PSRA/05 1:00.45 1:04.03 2:04.48  200.76
 43  74 I6512653 Mortensen, Ryder          BR/04 1:01.80 1:02.69 2:04.49  200.85
 44  61 I6360219 Denker, William        BBSEF/05 1:02.07 1:03.70 2:05.77  213.30
 45  53 A6685036 Deschamps, Ryder         ASC/05 1:00.75 1:05.29 2:06.04  215.93
 46  72 I6387879 Nisbet, Tanner            BR/04 1:02.69 1:03.80 2:06.49  220.31
 47  70 I6644410 Tang, Calcy             PCSS/04 1:03.71 1:02.88 2:06.59  221.28
 48  66 I6679338 Brant, Jacob           BBSEF/05 1:02.99 1:06.44 2:09.43  248.90
 49  71 A6783843 Petter, Rye              ASC/05 1:03.27 1:06.25 2:09.52  249.78
 50  77 I6749198 Hoagland, Chase           SD/04 1:05.65 1:08.15 2:13.80  291.41
 51  81 I6582628 Kanowsky, Bryce        SVSEF/05 1:06.07 1:08.63 2:14.70  300.16
 52  83 I6637223 Rowe, Andrew              SB/05 1:05.47 1:11.55 2:17.02  322.73
 53  86 I6816779 Wright, Henry          SVSEF/05 1:08.20 1:09.11 2:17.31  325.55





22-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0266     GM8 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0266                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 22, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN
     82 I6811313 Wright, James          SVSEF/05
     24 P6800184 Ullrich, Soren           MHA/05
     16 I6479620 Hanna, Colin           SVSEF/04
     10 A6604058 Ferucci, Daniel          ASC/05

DID NOT FINISH 1st RUN
     85 I6959793 White, John              SBN/05
     79 I6678337 Sasser, Tyler          BBSEF/05
     73 I6553723 Sibley, Nicolas         PCSS/05
     69 I6958325 Hairston, Colton       BBSEF/05
     67 I6453818 Campbell, Colin         PCSS/05
     65 X6970784 Grunsell, Declan        PSRA/05
     60 I6440694 Kelly, Connor          BBSEF/04
     57 I6481992 Marzka, Bodi            PCSS/04
     55 I6441975 Brown, Oscar              SB/05
     44 I6372165 Libre, Fletcher           SB/04
     41 I6468298 Curci, Cole            SVSEF/05
     39 I6448362 Rixon, Taylor          SVSEF/04
     36 I6465959 Brain, Jonathan         PCSS/05
     34 P6811504 Kitt, Aksel              MHA/05
     25 I6397190 Sammis, Carter         SVSEF/04
     17 I6330260 Hanrahan, Ian             RM/04
     15 A6543870 Donley, Finnigan         ASC/05

DISQUALIFIED 1st RUN

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN
      2 I6399273 Hodgkins, Ford            RM/04

DID NOT FINISH 2nd RUN
     80 I6511017 Tobler-Wrathall, Gilbert  SB/05
     75 I6385085 O'Reilly, Nathan          SB/05
     47 I6443532 Martin, Leo               SB/05
     32 I6543466 Galloway, Nils         SVSEF/04
     28 I6553038 Jarvie, Max               SD/05
     26 P6726052 Wells, Peyton            MHA/05
     18 I6442879 Prichard, Campbell      JHSC/05

22-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0266     GM8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0266                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 22, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

DID NOT FINISH 2nd RUN

     11 X6543441 McCourtie, Christian     MHA/04
      5 I6288355 Hathorne, Wade          PCSS/02

DISQUALIFIED 2nd RUN
      7 I6367112 Brennwald, Stefan       PCSS/04   Gate   36
      4 P6566328 Brown, Levi              MHA/04   Gate   36

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Burnett, Carma       (USA)































22-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0266     GM8 / 4
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0266                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 22, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------
                       G I A N T   S L A L O M     M E N                        
                            NAT PENALTY CALCULATION                             

 THE BEST 10 AT FINISH:

  RACE    BIB    CODE   COMPETITOR                      NAT   BEST 5      RACE
 RESULT   NR.           SURNAME+NAME                 POINTS             POINTS

     1      1 X6369706  Hoffman, Harry               110.38   110.38      0.00
     2      3 I6428125  Polster, Tay                 114.65   114.65      6.42
     3      9 I6463495  Gowe, Nathan                 111.62   111.62      9.73
     4     13 I6330982  Friberg, Brendan             124.56
     5     12 I6293353  Weaver, T J                  113.63   113.63     20.13
     6     20 I6444650  Abuhaidar, Jack              141.25
     7     35 I6362027  Stone, Connor                174.15
     8      6 I6355218  Harlow, Zachary              116.97   116.97     38.61
     9     19 I6426779  Hunt, Espen                  136.78
    10     23 I6480345  Hoopes, Jesse                151.41

 THE BEST 5 AT START:

    11      8 I6604391  Rogers, Jakob                 89.39
  DNF1     15 A6543870  Donley, Finnigan             104.36
     1      1 X6369706  Hoffman, Harry               110.38
     3      9 I6463495  Gowe, Nathan                 111.62
     5     12 I6293353  Weaver, T J                  113.63

TOTALS                                              --------
(B)  NAT POINTS OF BEST 5 AT START                   529.38  --------
(A)  NAT POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10                 567.25   --------
(C)  RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS                            74.89

CALCULATED PENALTY  567.25 + 529.38 -  74.89 : 10  =                    102.174
                      (A)      (B)      (C)

ROUNDED                                                                 102.17

PENALTY APPLIED:                                                        102.17

                                     _______________________
                                     Burnett, Carma       (USA)

22-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0266     GM9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~