U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0263                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 21, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                     G I A N T   S L A L O M     W O M E N                      
                                OFFICIAL RESULTS                                

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Burnett, Carma       (USA)   COURSE          HEMINGWAY/GREYHAWK
REFEREE          Brickson, Todd       (USA)   START                       2124 M
CHIEF OF RACE    Berman, Riley        (USA)   FINISH                      1837 M
                                              VERTICAL DROP                287 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.            10353/12/11


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Collins, Harlan      (USA)       Marno, Anna          (USA)
FORERUNNERS  -A- Collins, Harlan      (USA)   -A- Collins, Harlan      (USA)
             -B- Smith, Tucker        (USA)   -B- Smith, Tucker        (USA)
             -C- Kogelmann, Will      (USA)   -C- Kogelmann, Will      (USA)
             -D-                              -D- 
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   33/(34)                          33/(31)
START TIME        9:00                            12:30
WEATHER: SUNNY                SNOW: GROOMED               TEMP. S: -1 C F:  3 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY   98.35    -----------------------
                                                                          F=1010
 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

  1  13 I6312005 Blackburn, Jessica     SVSEF/04   52.87   50.09 1:42.96    0.00
  2   4 X6721978 Murphy, Letitia         PSRA/04   53.22   50.74 1:43.96    9.81
  3   7 I6389817 Lindstrom, Logan       SVSEF/04   54.55   51.18 1:45.73   27.17
  4   3 I6497652 Heavrin, Kennedy        PCSS/04   54.04   51.78 1:45.82   28.06
  5  14 A6466892 Schweiger, Ava           ASC/05   54.39   51.72 1:46.11   30.90
  6   1 I6586631 Kaiserman, Madison      PCSS/04   54.97   52.38 1:47.35   43.06
  7  10 I6389401 Sawyer, Fiona           PCSS/04   56.04   52.16 1:48.20   51.40
  8  30 P6820132 Kaimaktchiev, Elena      MHA/05   56.30   52.43 1:48.73   56.60
  9  15 I6401375 Ferris, Hannah         SVSEF/04   55.78   53.43 1:49.21   61.31
 10  12 I6479394 Aten, Lindsey           PCSS/04   56.64   52.69 1:49.33   62.49
 11  16 I6442800 Wogoman, Evalyn         JHSC/04   56.18   53.28 1:49.46   63.76
 12   2 A6603658 Lantz, Georgia           ASC/04   56.01   53.83 1:49.84   67.49
 13   5 I6466469 Dehart, Paige          SVSEF/05   57.99   52.13 1:50.12   70.24
 14  32 I6365292 Probert, Wynter         PCSS/05   56.39   53.91 1:50.30   72.00
 15  22 I6510705 Haggard, Sofie            SB/05   56.94   53.72 1:50.66   75.53


21-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLW1420              U0263     GF8 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0263                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 21, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 16   6 I6444225 Kelly, Ava              PCSS/04   57.08   54.05 1:51.13   80.14
 17  26 I6472781 McLoughlin, Zuri          SB/05   57.92   53.54 1:51.46   83.38
 18  23 X6892249 Dance, Cate             PSRA/05   57.87   53.63 1:51.50   83.77
 19  34 I6334509 Louchheim, Arden          RM/05   57.58   54.21 1:51.79   86.62
 20  33 I6443916 Viesturs, Anabel       SVSEF/04   58.01   54.01 1:52.02   88.88
 21  29 I6786347 Morris, Charlotte         RM/05   57.84   54.28 1:52.12   89.86
 22  24 I6621392 Jensen, Grace          BBSEF/04   57.71   54.53 1:52.24   91.03
 23  18 I6513279 Lightner, Maya         SVSEF/05   57.97   54.38 1:52.35   92.11
 24  35 I6402507 Goldsmith, Greta        PCSS/05   58.84   53.86 1:52.70   95.55
 25  39 I6445675 Neff, Sophie            PCSS/05   59.01   53.99 1:53.00   98.49
 26  36 I6549723 Cantera, Elizabeth        SB/04   59.29   53.98 1:53.27  101.14
 27  28 I6583408 MacMillan, Avery        JHSC/05   59.51   54.08 1:53.59  104.28
 28  20 I6384884 Friedman, Molly           RM/05   57.78   55.93 1:53.71  105.45
 29  31 I6419037 Thomas, Ella              SD/03   59.18   54.55 1:53.73  105.65
 30  19 A6654682 Kragt, Abigail           ASC/05   59.18   55.53 1:54.71  115.26
 31  42 I6433068 Ulmer, Ava              JHSC/04 1:00.10   55.63 1:55.73  125.27
 32  47 I6546386 Duke, Hadley           SVSEF/05 1:00.69   56.31 1:57.00  137.73
 33  48 I6609182 Walther-Porino, Reece  SVSEF/05 1:01.35   56.11 1:57.46  142.24
 34  25 I6386822 Gregory, Sadie            SB/04 1:00.34   57.22 1:57.56  143.22
 35  49 I6464238 White, Harleigh           SB/05 1:00.26   57.60 1:57.86  146.16
 36  43 I6533899 Travis, Morrison        PCSS/05 1:00.79   57.40 1:58.19  149.40
 37  56 I6330734 Birkner, Anna             CV/02 1:01.08   57.64 1:58.72  154.60
 38  21 A6597661 Gries, Alyssa            ASC/05 1:01.27   57.60 1:58.87  156.07
 39  38 I6585023 Smith, Taylor          TVSEF/04 1:01.84   57.47 1:59.31  160.39
 40  54 I6498340 Peters, Emery           PCSS/05 1:02.39   57.50 1:59.89  166.08
 41  17 I6516566 Honey, Lili             PCSS/05 1:01.62   58.33 1:59.95  166.67
 42  44 I6478884 Grace, Emily              SB/05 1:01.90   58.99 2:00.89  175.89
 43  52 I6658236 Marchione, Maeva        PCSS/02 1:02.59   58.40 2:00.99  176.87
 44  58 I6433654 Birkner, Sonya            CV/05 1:03.01   58.35 2:01.36  180.50
 45  57 I6468750 Futernik, Juliette        SB/04 1:02.56   59.04 2:01.60  182.85
 46  50 I6415216 Diamond, Whitney         SBN/05 1:03.55   59.03 2:02.58  192.47
 47  68 I6447904 Laakso, Paige           PCSS/05 1:04.13   58.93 2:03.06  197.17
 48  73 I6808040 Nokes, Tessa              SD/04 1:05.39 1:00.81 2:06.20  227.98
 49  61 I6523473 Ferris, Maya            JHSC/04 1:05.25 1:01.60 2:06.85  234.35
 50  46 A6685825 Collins, Avery           ASC/05 1:05.51 1:02.02 2:07.53  241.02
 51  69 I6510791 Thom, Erin                SB/05 1:05.98 1:02.56 2:08.54  250.93
 52  70 I6562044 Grames, Emma              SD/03 1:06.43 1:02.27 2:08.70  252.50
 53  75 I6763156 Weed, Belle               CV/05 1:06.59 1:02.50 2:09.09  256.33
 54  65 I6721182 Hijjawi, Layla            RM/04 1:07.60 1:02.90 2:10.50  270.16
 55  66 I6498309 Creech, Ellie             SB/04 1:09.05 1:04.12 2:13.17  296.35
 56  53 I6235048 Mullens, Camden        BBSEF/02 1:08.27 1:08.44 2:16.71  331.08
 57  64 I6614343 Hill, Aydra               SD/05 1:10.72 1:07.12 2:17.84  342.16

21-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLW1420              U0263     GF8 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0263                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 21, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 58  74 I6740215 Pagano, Emma             SBN/05 1:14.73 1:11.08 2:25.81  420.34
 59  78 I6861725 Perl, Nicole           BBSEF/05 1:15.59 1:12.35 2:27.94  441.24
 60  77 I6484233 Anderson, Ramsey          SD/01 1:16.77 1:15.27 2:32.04  481.46
 61  76 I6968126 Moody, Audrey             SB/05 1:28.36 1:21.05 2:49.41  651.85

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN
     55 I6640339 Charpentier, Maddie    SVSEF/03

DID NOT FINISH 1st RUN
     72 I6768388 Mengason, Hayden          RM/05
     71 I6588883 Harman, Reese             SB/04
     67 I6496481 Goodman, Hayden           BR/05
     62 I6444152 Kruckenberg, Kelsie       SB/04
     59 I6578819 Walden, Lillie          PCSS/05
     45 X6722168 Kiely, Madeleine        PSRA/04
     41 X6401012 Davis, Jacqueline       JHSC/04
     40 I6795271 Kantor, Jordyn          JHSC/05
     27 I6536831 Crawford-Taylor, Leisel   SD/04
     11 I6578899 Lohman, Maylia          JHSC/04
      9 I6372614 Bocock, Elisabeth         RM/05

DISQUALIFIED 1st RUN

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN

DID NOT FINISH 2nd RUN
     63 I6656490 White, Skylar          TVSEF/04
     60 X6457881 Davis, Abbey            JHSC/05
     51 X6943755 Jelvis, Sabina         SVSEF/05
     37 I6453682 Lawson, Amelia          PCSS/04
      8 I6438410 Platt, Hadley           PCSS/04

DISQUALIFIED 2nd RUN

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Burnett, Carma       (USA)


21-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLW1420              U0263     GF8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~