U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0264                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 21, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                       G I A N T   S L A L O M     M E N                        
                                OFFICIAL RESULTS                                

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Burnett, Carma       (USA)   COURSE          HEMINGWAY/GREYHAWK
REFEREE          Tucker, Pamela       (USA)   START                       2124 M
CHIEF OF RACE    Berman, Riley        (USA)   FINISH                      1837 M
                                              VERTICAL DROP                287 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.            10353/12/11


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Kelley, Jessica      (USA)       Waddle, Kristin      (USA)
FORERUNNERS  -A- Collins, Harlan      (USA)   -A- Collins, Harlan      (USA)
             -B- Smith, Tucker        (USA)   -B- Smith, Tucker        (USA)
             -C- Kogelmann, Will      (USA)   -C- Kogelmann, Will      (USA)
             -D-                              -D- 
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   33/(34)                          33/(31)
START TIME       10:00                            13:30
WEATHER: SUNNY                SNOW: GROOMED               TEMP. S: -1 C F:  3 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY  102.70    -----------------------
                                                                          F=1010
 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

  1   9 A6543870 Donley, Finnigan         ASC/05   52.42   50.38 1:42.80    0.00
  2   6 X6369706 Hoffman, Harry            RM/04   53.73   49.69 1:43.42    6.09
  3  38 I6465959 Brain, Jonathan         PCSS/05   53.73   50.71 1:44.44   16.11
  4   2 I6330982 Friberg, Brendan        PCSS/04   54.26   50.57 1:44.83   19.94
  5   7 I6428125 Polster, Tay            PCSS/03   54.24   50.89 1:45.13   22.89
  6  31 I6661256 Sanders, Atticus        JHSC/05   54.65   51.47 1:46.12   32.62
  7  18 I6330260 Hanrahan, Ian             RM/04   54.43   51.82 1:46.25   33.90
  8  21 I6444650 Abuhaidar, Jack           RM/04   54.37   52.09 1:46.46   35.96
  9  37 I6362027 Stone, Connor             SB/05   54.43   52.21 1:46.64   37.73
 10  25 I6480345 Hoopes, Jesse             SD/04   54.69   52.29 1:46.98   41.07
 11  27 I6397190 Sammis, Carter         SVSEF/04   55.29   52.21 1:47.50   46.18
 12  17 I6479620 Hanna, Colin           SVSEF/04   54.14   53.39 1:47.53   46.47
 13  10 I6402950 Mikell, Townsend          SB/04   55.09   52.52 1:47.61   47.26
 14  34 I6543466 Galloway, Nils         SVSEF/04   55.93   51.84 1:47.77   48.83
     20 I6426779 Hunt, Espen             PCSS/04   55.56   52.21 1:47.77   48.83


21-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0264     GM8 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0264                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 21, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 16  28 P6726052 Wells, Peyton            MHA/05   55.84   51.94 1:47.78   48.93
 17  43 I6468298 Curci, Cole            SVSEF/05   55.79   52.23 1:48.02   51.29
 18  22 I6620780 Holdaway, Max             SD/04   55.54   52.75 1:48.29   53.94
 19  14 I6355218 Harlow, Zachary         PCSS/02   56.78   51.74 1:48.52   56.20
 20  53 I6759525 Schlopy, Mason            RM/03   56.38   52.31 1:48.69   57.87
 21  30 I6553038 Jarvie, Max               SD/05   55.82   53.57 1:49.39   64.75
 22  35 I6317390 Cox, Peyton             PCSS/04   57.63   51.89 1:49.52   66.02
 23  60 X6828264 Howell, Zachary         PSRA/04   56.63   52.95 1:49.58   66.61
 24   3 X6543441 McCourtie, Christian     MHA/04   55.58   54.17 1:49.75   68.28
 25  39 I6466633 Potter, Cole            PCSS/04   55.78   54.45 1:50.23   73.00
 26  45 I6528130 Owens, Eddie            JHSC/04   57.34   53.57 1:50.91   79.68
 27  65 I6502503 Cullen, Robert         SVSEF/04   57.87   54.25 1:52.12   91.57
 28  32 I6456782 Karlen, Bjorn             SB/04   56.62   55.53 1:52.15   91.86
 29  41 I6448362 Rixon, Taylor          SVSEF/04   58.49   54.65 1:53.14  101.59
 30  42 I6338192 Stearns, Frank            RM/04   58.73   55.06 1:53.79  107.98
 31  40 I6573676 Siegal, Matt              RM/05   58.54   55.27 1:53.81  108.17
 32  33 I6369301 Wiley, Cooper          BBSEF/02   57.29   56.66 1:53.95  109.55
 33  44 I6530100 McGee, Nico             JHSC/05   59.33   55.23 1:54.56  115.54
 34  67 X6970784 Grunsell, Declan        PSRA/05   58.70   56.38 1:55.08  120.65
 35  57 I6441975 Brown, Oscar              SB/05   59.46   55.78 1:55.24  122.22
 36  50 P6757540 Andersen, Grant          MHA/04   59.74   56.23 1:55.97  129.39
 37  58 I6408529 Keefe, Jesse           SVSEF/04   59.29   57.22 1:56.51  134.70
 38  51 I6880712 Hairston, Tanner       BBSEF/03 1:00.68   56.24 1:56.92  138.73
 39  47 I6506644 Normand, Tommy         SVSEF/05   59.57   57.67 1:57.24  141.87
 40  49 I6443532 Martin, Leo               SB/05 1:00.65   56.83 1:57.48  144.23
 41  61 I6515818 Dobrovinsky, Alex       PCSS/03 1:00.72   57.00 1:57.72  146.59
 42  66 I6550786 Moon, Easton              SB/04 1:00.92   56.91 1:57.83  147.67
 43  62 I6440694 Kelly, Connor          BBSEF/04 1:01.60   58.19 1:59.79  166.93
 44  56 I6664734 D'Amours, Travis        JHSC/05 1:01.34   59.57 2:00.91  177.93
 45  70 I6571351 Penze, Dylan            PCSS/05 1:03.10   58.76 2:01.86  187.26
 46  69 I6453818 Campbell, Colin         PCSS/05 1:02.03 1:00.82 2:02.85  196.99
 47  80 I6585612 Hellewell, Elijah         SD/05 1:03.02 1:00.69 2:03.71  205.44
 48  78 I6533577 Walsh, Brian William    PCSS/05 1:04.51 1:00.20 2:04.71  215.26
 49  74 I6387879 Nisbet, Tanner            BR/04 1:05.34 1:00.28 2:05.62  224.20
 50  68 I6679338 Brant, Jacob           BBSEF/05 1:04.19 1:01.52 2:05.71  225.09
 51  85 X6932584 Ouvrier, Michael        PSRA/05 1:07.11   59.20 2:06.31  230.98
 52  63 I6360219 Denker, William        BBSEF/05 1:05.84 1:01.03 2:06.87  236.49
 53  75 I6553723 Sibley, Nicolas         PCSS/05 1:07.50 1:00.23 2:07.73  244.93
 54  84 I6637223 Rowe, Andrew              SB/05 1:10.01 1:03.06 2:13.07  297.40
 55  83 I6582628 Kanowsky, Bryce        SVSEF/05 1:08.66 1:04.74 2:13.40  300.64
 56  79 I6749198 Hoagland, Chase           SD/04 1:06.99 1:06.52 2:13.51  301.72
 57  81 I6678337 Sasser, Tyler          BBSEF/05 1:10.48 1:04.47 2:14.95  315.87

21-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0264     GM8 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0264                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 21, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN

DID NOT FINISH 1st RUN
     77 I6385085 O'Reilly, Nathan          SB/05
     76 I6512653 Mortensen, Ryder          BR/04
     59 I6481992 Marzka, Bodi            PCSS/04
     54 I6552471 Winans, Cayan           PCSS/05
     52 I6362033 Mayhew, Brandon           SB/05
     48 I6795493 Janssen, Owen           JHSC/05
     46 I6372165 Libre, Fletcher           SB/04
     29 I6444517 Macuga, Daniel          PCSS/05
     26 P6800184 Ullrich, Soren           MHA/05
     24 I6493402 Clausen, Sam            JHSC/04
     23 A6544138 Bergstedt, Gunner        ASC/04
     19 I6442879 Prichard, Campbell      JHSC/05
     15 I6399273 Hodgkins, Ford            RM/04
     13 I6463495 Gowe, Nathan           SVSEF/03
     12 I6367112 Brennwald, Stefan       PCSS/04
     11 I6293353 Weaver, T J             PCSS/03
      8 P6566328 Brown, Levi              MHA/04
      5 A6604058 Ferucci, Daniel          ASC/05
      4 I6288355 Hathorne, Wade          PCSS/02

DISQUALIFIED 1st RUN

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN
     16 I6498085 Childress, Jack        BBSEF/03

DID NOT FINISH 2nd RUN
     86 I6959793 White, John              SBN/05
     82 I6511017 Tobler-Wrathall, Gilbert  SB/05
     73 A6783843 Petter, Rye              ASC/05
     72 I6644410 Tang, Calcy             PCSS/04
     71 I6958325 Hairston, Colton       BBSEF/05
     64 I6743958 Sparrer, William          SB/05
     55 A6685036 Deschamps, Ryder         ASC/05
     36 P6811504 Kitt, Aksel              MHA/05
      1 I6604391 Rogers, Jakob           PCSS/03

21-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0264     GM8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI  SNOWBOARD                               

                     LAURA FLOOD MEMORIAL IMC U16 QUALIFIER                     

                            NAT RACE CODE No. U0264                             
SUN VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                            FEBRUARY 21, 2020
SUN VALLEY RESORT                                         INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME            CLUB/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

DISQUALIFIED 2nd RUN

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Burnett, Carma       (USA)






































21-02-20 / SUN VALLEY RESORT        LIST: NLM1420              U0264     GM8 / 4
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                       ALGE TDC 8000/8001 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~