Export for Google Calendar
DecemberNameDisciplineSeriesTD
14-18WR Open, Snow King3SL/2GSWestern RegionPaul Mahre
20-23Sean Nurse Open, Snow King2SL/2GSIMC/OpenErnie Revello
25Merry Christmas
JanuaryNameDisciplineSeriesTD
9-14Elite Tech, Big Sky2SL/2GSWestern RegionMichael Ginsberg
10-12Wes Barron Open SG, Teton Village3SGOpenStephen Schowengerdt
11-12North Series GS, Grand Targhee2GSNorth SeriesAngela Streicher
11-12South Series GS, Park City2GSSouth SeriesWalt Evans
18-20Junior IMC U14 Q, Snow King2SL/1GSU14 QualifierAngela Streicher
20Martin Luther King Day
24-26IMC U16 Q, Snowbird2SL/1GSIMC U16 QualifierErnie Revello
25-26U14 Speed Project, Venue change to Soldier Mtn. (from Dollar Mountain)IMD U14Troy Price
25Hartlauer Memorial, BrightonGSYouth Ski LeagueStanley Goldschmidt
 YSL full field one-run GS
25-30WR Schweitzer Speed Series, Schweitzer2SG/2DHWestern RegionBill Gunesch
FebruaryNameDisciplineSeriesTD
1-2Cranston Cup, Bogus BasinSL/Paneled SLNorth SeriesStephen Schowengerdt
1-2South Series SL/GS, SnowbirdSL/GSSouth SeriesStanley Goldschmidt
1-2Youth Ski League, Park CityGSYouth Ski LeagueRebecca Stone
1-5U16 RTG Camp, Big SkyWestern Region
7-9IMC U16 Q, Snowbasin3SGIMC U16 QualifierGil Denis
7-9Junior IMC U14 Q, Sun Valley3SGU14 QualifierTroy Price
8-11Bryce Astle Elite Tech, Park City/Snowbird2SL/2GSWestern Region Philip Gilanfarr (SB), Scott Young (PC)
17Presidents Day
21-23Laura Flood Memorial, Sun Valley1SL/2GSIMC U16 QualifierStephen Schowengerdt
22-23Youth Ski League, SundanceSLYouth Ski LeagueRebecca Stone
24-28NPS Champsionships, SnowbasinSG, GS, SLWestern RegionKen Read
27-28WR Open Ladies SL, SnowbirdSL/SLWestern RegionBill Gunesch
28-1Monroe Cup, Sun Valley1SL/2GSNorth SeriesCharles Borrenpohl
 Postponed Targhee North Series GS added to this event
28-1Junior IMC U14 Q, Park City1SL/2GSCarma Burnett
29-1South Series SL, SundanceSL/ Paneled SLSouth SeriesGil Denis
MarchNameDisciplineSeriesTD
7-11WR Open, Sun Valley2SL/2GS/ Paneled SLWestern Region Philip Gilanfarr
7-8Youth Ski League Championships, BrianheadSL/GSYouth Ski LeagueRebecca Stone
10-13Western Region U16 Championships, SchweitzerSL/GS/SGWestern Region
13-15Intermountain Championships, Bogus BasinSL/GS/Paneled SLNorth/South SeriesTroy Price
17-22Western Region Junior Championships, Jackson2SL/2GS/2SGWestern Region Philip Gilanfarr
17-21Western Region U14 Championships, Mammoth Mtn.SL/GS/SG/SQWestern Region
19-22Tri-Divisional Championships, Big SkySL/GS/SGIMD U14/U16
21-22IMD Finals, SundanceSL/GSU10/U12/U14/U16Rebecca Stone
AprilNameDisciplineSeriesTD
1-5U16 Nationals, SugarloafSL/GS/SG/SQWestern Region
2-5Snow Cup, Snowbird2SL/2GSIMC/OpenCharles Borrenpohl
3-5U14/U12 Spring Project, Grand TargheeIMD U14
12Happy Easter
13-22Western Region Spring Series, Mammoth Mtn.SL/GS/SG/DHWestern Region


Intermountain Division Alpine, P.O. Box 2354, Eagle, Idaho 83616, USA, (208)412-8565  | Privacy Policy | Refund/Return Policy